Svilušky, malí nenasytní žrouti, kteří vás ihned připraví o úrodu. Nejenže sají mízu rostlin, čímž je oslabují, ale také přenáší nebezpečné choroby rostlin. Poradíme vám, jak se svilušek zbavit na rostlinách pěstovaných venku a indoor a jak napadení předcházet.

Co jsou svilušky?

Svilušky jsou drobní roztoči, kteří se nejčastěji se vyskytují na spodní straně listů, kde sají mízu z rostlin. Svilušky patří mezi pavoukovce a rod sviluškovitých zahrnuje více než 140 druhů, z nichž mnohé jsou nebezpečnými rostlinnými škůdci.

Dospělé svilušky vypadají jako miniaturní pavouci, mají čtyři páry nohou, nemají tykadla a jsou velké jen asi 0,4 milimetru. V závislosti na stravě a druhu mohu mít svilušky různé barvy, včetně červené, hnědé, černé, žluté nebo zelené. Při získávání potravy svilušky poškozují a oslabují rostliny a množí se neskutečně rychle, takže mohou během několika týdnů zničit celou úrodu.

Příznaky napadení sviluškami

Pro účinnou ochranu před sviluškami je zásadní včasné rozpoznání napadených rostlin. Všímejte si následujících příznaků:

  1. Žlutavé tečky na listech: Svilušky sají z rostlin mízu malými sosáky, které zanechávají stopy na povrchu listů. Ty vypadají jako malé vybledlé tečky a na spodní straně poškozených listů pak pravděpodobně najdete i svilušky. Pro identifikaci svilušek je užitečné použít zvětšovací sklo nebo lupu.
  2. Pavučiny: Stejně jako jiní pavouci i svilušky tkají pavučiny a pokud je necháte volně se množit, pokryjí jimi postupně celou rostlinu. Pavučiny na rostlinách jsou známkou toho, že zamoření sviluškami je skutečně vážné.
  3. Nemocné rostliny: Svilušky rostliny nejen poškozují, ale také na ně mohou přenést různé choroby a patogeny. Náhle vadnutí nebo bezdůvodné usychání rostlin je častým příznakem napadení sviluškami.

Čtěte také: IPM neboli integrovaná ochrana proti škůdcům

Životní cyklus svilušek

Největší nebezpečí svilušek spočívá v jejich schopnosti se množit neuvěřitelně rychle. Samice svilušek za svůj život nakladou až 200 vajíček a poměr samic a samců mezi nově vylíhnutými jedinci je 3:1. Ve vhodných podmínkách se nový jedinci líhnou každých osm dní a populace svilušek narůstají dechberoucím tempem.

Samice svilušek kladou vajíčka do pavučin, které spřádají často ve vrcholcích napadených rostlin. Po 3 až 15 dnech se z vajíček vylíhnou larvy, které se během následujících několika dnů stanou dospělci schopnými se dále rozmnožovat.

Jak si poradit se sviluškami přírodní cestou

Při napadení rostlin sviluškami vyzkoušejte nejprve přírodní metody, než se uchýlíte k chemickým postřikům. Na svilušky zabírají tyto osvědčené postupy:

  1. Snižte teplotu a zvyšte vlhkost: Svilušky mají rády teplo a sucho a při nízkých teplotách se jejich metabolismus i rozmnožování zpomalí. Především pokud pěstujete indoor, udržujte při napadení sviluškami teplotu vzduchu v pěstírně pod 25 °C a vyšší relativní vlhkost.
  2. Opatrně rostliny očistěte: Nastavte vysavač na minimální výkon a opatrně vysajte místa s největším výskytem svilušek. Snížíte tak jejich množství a rostliny dostanou šanci se částečně zotavit.
  3. Vyzkoušejte biologickou ochranu: Proti sviluškám jsou velmi účinní parazitičtí roztoči, persimilis, N. californicus, A. andersonii, N. fallacis a G. occidentalis a také dravý pakomár druhu Feltiella acarisuga, dále Stethorus punctillium a Oius insidiosus.  

Čtěte také: Pěstujeme bio s organickými hnojivy a substráty

Jak na svilušky

Někdy přírodní metody nestačí a k vyhubení svilušek je potřeba nasadit těžší kalibr. Pokud jste vyzkoušeli výše uvedené přírodní postupy likvidace svilušek a stále se s nimi potýkáte, vyzkoušejte některý z následujících prostředků:

  1. Insekticidní mýdla a další přírodní postřiky: Přírodní postřiky na svilušky na bázi olejů (např. Rock Effect, Neem Azal) a další biologicky odbouratelné postřiky (např. CannaCure, BioBizz Leaf Coat nebo Botany Health BHB Leaves Shiner) jsou účinné při zamoření sviluškami i jako prevence. Jejich výhodou je, že chrání rostliny také proti nemocem a patogenům, které svilušky přenáší.
  2. Vyzkoušejte bylinky: Bylinková směsi na svilušky působí jako repelent a oproti chemickým postřikům nemá ochrannou lhůtu. Bylinné postřiky jsou vhodné při výskytu svilušek na rajčatech nebo jiných plodinách.
  3. Postřik na svilušky: K vyhubení svilušek použijte akaricidy, pesticidy určené k hubení roztočů. Vyhněte se přímému postřiku potravin nebo rostlin určených ke konzumaci těmito chemikáliemi.
Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení