Třásněnky patří k méně obvyklým hmyzím škůdcům, přesto se ale mohou ve vaší pěstírně, skleníku nebo zahradě rychle rozšířit a ohrozit vaše rostliny. Co můžete dělat, abyste zabránili rozšíření třásněnek ve vaší zahradě?

Co jsou třásněnky?

Třásněnky patří do hmyzího řádu třásnokřídlých (Aphidoidea). Tento nenápadný hmyzí škůdce se vyskytuje především na rostlinách pěstovaných venku, ve skleníku i na pokojovkách. Existuje mnoho druhů třásněnek a jejich společným znakem je podlouhlé tělo s úzkými křídly s třásněmi, která však dospělci nevyužívají k letu. Třásněnky mají ústa podobná pile, kterými poškozují povrch listů a zanechávají za sebou stříbřité stopy na listech.

Dospělé třásněnky dorůstají délky maximálně 1,5 milimetru a mají tmavě hnědou až černou barvu. Larvy třásněnek mají světle žlutou barvu a oproti dospělcům nejsou okřídlené. Třásněnky žijí na obou stranách listů a poškození které způsobují je nevratné.

Příznaky napadení třásněnkami

Pro účinnou ochranu před třásněnkami je zásadní včasné rozpoznání napadených rostlin. Všímejte si následujících příznaků:

a) Světlestříbrné stopy na listech: Třásněnky svými ústy škrábou povrch listů, aby z nich uvolnily mízu, což vede ke ztrátě chlorofylu. Stopy na listech vypadají jako malé jizvy či strupy.

b) Přítomnost dospělců v okolí rostlin: Dospělé třásněnky nelétají, přestože jsou vybaveny křídly. Při jemném zatřesení rostlinami začnou třásněnky poskakovat po listech.

c) Nezdravé rostliny: Stejně jako mšice a další hmyzí škůdci, i třásněnky mohou na rostliny přenést nemoci nebo plísně. Rostliny oslabené třásněnkami jsou méně odolné a nákaza se snadněji rozšíří.

Čtěte také: IPM neboli integrovaná ochrana proti škůdcům

Životní cyklus třásněnek

Samičky třásněnek mohou naklást 40 až 300 vajíček (v závislosti na druhu), která umisťují v záhybech listů nebo i přímo do nich. Podle druhu a okolní teploty se z larev během 7 až 30 dnů stanou dospělci schopní klást další vajíčka. Třásněnky potřebují k množení vyšší teploty nad 16 °C, a proto se s nimi častěji setkáváme v indoor pěstírnách nebo sklenících.

Jak na třásněnky bez chemie

Při napadení rostlin třásněnkami vyzkoušejte nejprve přírodní metody, než se uchýlíte k chemickým postřikům. Na třásněnky zabírají tyto osvědčené postupy:

a) Zakryjte vrchní vrstvu půdy: Některé druhy třásněnek žijí po vylíhnutí nějakou dobu v půdě. Přikryjte vrchní vrstvu substrátu křemelinou, která znemožní třásněnkám přístup k půdě.

b) Vyzkoušejte biologickou ochranu: Proti třásněnkám jsou velmi účinní draví roztoči (A. swirskii, A. cucumeris), běžní hmyzí predátoři (Oriusinsidiosus) a entomopatogenní houby (B.bassiana, I. fumosorosea).

c) Bio postřik na třásněnky: Proti třásněnkám fungují insekticidní postřiky s obsahem esenciálních olejů (Rock Effect) a další biologicky odbouratelné přípravky (např. CannaCure, BioBizz Leaf Coat nebo Botano Health). Jejich výhodou je, že účinně bojují proti zamoření třásněnkami a zároveň chrání rostliny před dalšími nemocemi, plísněmi a hmyzími škůdci.

d) Používejte aditiva pro podporu imunity rostlin: Především u indoor a hydroponicky pěstovaných rostlin se vyplatí používat postřiky pro podporu imunitního systému rostlin (např. Terra Aquatica Protect Organic), které ochrání vaší úrodu před širokým spektrem chorob, plísní a škůdců, včetně třásněnek.

e) Modré lepové desky: Dospělé třásněnky jsou přitahovány modrou barvou. Umístěním modrých lepových pastí v okolí rostlin zavčas zjistíte případně zamoření a snížíte množství dospělců.

Čtěte také: Jak chránit rostliny a úrodu před nebezpečnými škůdci

Jak na třásněnky

Někdy se přírodní metody ukážou jako nedostatečné a k vyhubení třásněnek je nutné nasadit těžší kalibr. Pokud jste vyzkoušeli výše uvedené přírodní postupy likvidace třásněnek a stále se s nimi potýkáte, vyzkoušejte některý z následujících prostředků:

a) Systémové insekticidy: Proti třásněnkám jsou účinné především chemické postřiky obsahující účinnou látku pyrethrin (např. Spruzit). Ty mají dlouhodobý účinek a zneškodní veškerá vývojová stádia třásněnek.

b) Domácí postřik na třásněnky: Smíchejte 5 mililitrů nimbového oleje (neem oil) s 1 litrem teplé vody a kapkou mýdla a získáte účinný domácí postřik na třásněnky.n Aplikujte první dva postřiky s třídenním odstupem a následně pokračujte v aplikaci jednou týdně až do vyhubení.

 c) Postřiky na třásněnky: Proti molicím působí také postřiky s obsahem azadirachtinu a další přípravky určené pro likvidaci třásnenek.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení