Indoor pěstitelé neustále tancují na ostří nože ve snaze poskytnout svým rostlinám ideální podmínky k růstu a zároveň zamezit plísním, aby využily útulného klimatu pěstírny. Plísně mohou pro vaše cenné rostliny znamenat katastrofu a dokážou bleskově znehodnotit celou úrodu.

Předejděte tomu a naučte se nejdůležitější pravidla ochrany rostlin před plísněmi.

Jaké plísně ohrožují rostliny?

Indooroví pěstitelé se u svých rostlin nejčastěji setkávají s dvěma druhy plísní: plísní šedou (Botrytis cinerea) a padlím (Erysiphales). Stejně jako ostatní plísně, jsou i botrytida a padlí způsobené houbami, které v přírodě napadají především oslabené a umírající rostliny.

Šedá plíseň, hnědá plíseň, hniloba květů (botrytida) –  Botrytis cinera je houba, která způsobuje hnití všech nadzemních částí rostlin, včetně květů. Pokud k tomu má vhodné podmínky, může botrytida rostliny napadnout v kterékoliv fázi růstu, ale zdaleka největší nebezpečí hrozí v posledních týdnech před sklizní, kdy může znehodnotit celou úrodu. Proto je důležité neustále rostliny monitorovat a při sebemenším výskytu plísní okamžitě zasáhnout.

Padlí je onemocnění rostlin, které způsobují parazitické houby rodu Erysiphaceae a vyznačuje se charakteristickými bílými skvrnami na listech. Padlí napadá nejprve mladé listy, na kterých se nejprve objeví bílé tečky. Jak se nemoc šíří, mapy se zvětšují a rostliny začnou vypadat, jako by je někdo posypal moukou. Pokud není nákaza včas zastavena, rostliny uhynou v řádu několika týdnů.

Zásady ochrany rostlin před plísněmi

1) Regulace pěstebního prostředí

Základem úspěšného indooru pěstování je přísná kontrola důležitých faktorů pěstebního prostředí, jako jsou teplota, vlhkost, množství světla a další. Ty totiž mají dopad nejen na zdraví rostlin, ale také ovlivňují výskyt plísní, nemocí a škůdců ve vaší pěstírně.

Teplota v pěstebním prostoru by neměla klesat pod 24 °C, a to ani v noční části cyklu při vypnutých světlech. Spory plísní totiž nejlépe klíčí při teplotách 13-21 °C. Vyhřát pěstební stan nebo místnost můžete pomocí topení pro pěstování rostlin.

Vysoká vlhkost vzduchu je častým spouštěčem potíží s plísněmi v indoor pěstírnách, především pak pokud jsou rostliny již ve fázi kvetení a zrání. Pokud máte potíže snížit relativní vlhkost vzduchu v pěstebním prostoru, poohlédněte se po odvlhčovači vzduchu.

Neustálý pohyb vzduchu v pěstírně by měl simulovat mírný vánek, který pomáhá vytvářet vhodné mikroklima v okolí listů rostlin. Cirkulační ventilátory pro indoor pěstování rozpohybují vzduch a kromě ochrany před plísněmi také odvádějí od rostlin teplo vyzařované pěstebními svítidly. Snažte se ventilátory umístit tak, aby proud vzduchu směřoval těsně nad vrcholky rostlin a mírně vzhůru.

2) Hygiena v pěstebním prostoru

Pořekadlo, že čistota je půl zdraví, platí nejen v životě, ale i při indoor pěstování. Plísně patří mezi houby, které se rozmnožují pomocí nepohlavních spor (konidií), malých zárodků, které poletují volně vzduchem a usazují se na rostlinách a v každém zákoutí pěstírny. Pravidelná dezinfekce a dodržování hygienických zásad snižuje pravděpodobnost, že vaše rostliny ohrozí plísně.

Čistěte a dezinfikujte povrchy v pěstírně po každé sklizni i pravidelně v průběhu pěstebního cyklu. Pokud jsou v pěstebním prostoru rostliny, používejte dezinfekční přípravky, které jsou bezpečné pro rostliny.

Dodržujte hygienické zásady. Při práci v pěstírně nekuřte a noste rukavice. Dovnitř choďte pouze v čistém oblečení a botách. Všechny nástroje, které přicházejí do styku s rostlinami, jako jsou zahradnické nůžky nebo ruční mikroskopy, pravidelně dezinfikujte alkoholem.  

Odumřelé zbytky rostlin z pěstebního prostoru odstraňujte okamžitě. Opadané listy a použitý substrát jsou nejlepším místem k rozvoji plísní. Ty totiž v přírodě mají za úkol rozkládat organickou hmotu a vracet tak živiny zpět do koloběhu.

3) Preventivní ošetření proti plísním a IPM

Výhodou kontrolovaného prostředí uzavřené indoor pěstírny je, že pěstitelé mohou využívat cílené metody, které eliminují plísně nebo škůdce, ale zároveň neohrozí kvalitu úrody. Součástí IPM (integrované ochrany proti škůdcům) jsou preventivní postřiky, biologická ochrana a výživové doplňky, které posilují imunitu rostlin a činí je tak odolnějšími vůči prvotnímu napadení plísněmi.

Preventivní postřiky s fungicidním působením chrání rostliny před prvotním napadením plísněmi. Proti plísním jsou velmi účinné postřiky na bázi síry nebo esenciálních rostlinných olejů, které je ale nejlepší používat pouze ve vegetativní fázi růstu, ještě před objevením prvních květů. V průběhu kvetení nebo před sklizní doporučujeme k ochraně rostliny používat biologicky rozložitelné ochranné přípravky proti plísním.

Biologická ochrana spočívá ve využití kompetitivních organismů v boji se škůdci a chorobami rostlin. Těmi jsou v případě plísní různé kmeny bakterií, které na rostliny aplikujeme zpravidla pomocí postřiků. Užitečným pomocníkem v boji proti padlí i šedé plísni (Botrytis) jsou bakterie B. subtilis, B. amyloliquefaciens a B. lydicus.

Výživové doplňky dodávají rostlinám konkrétní živinové prvky, vitamíny a další látky, které jim pomáhají lépe čelit chorobám i škůdcům. Vápník a křemík posilují stěny rostlinných buněk a zvyšuje jejich odolnost proti plísním. Vápník přidávejte do výživy vždy spolu s odpovídajícím množstvím hořčíku jako CalMag, protože vstřebávání obou prvků je na sobě závislé.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení