Léto je v plném proudu a ručičky teploměrů nezřídka překračují tropické hodnoty. Intenzivní horko a sucho vaše rostliny stresuje a v horkých letních měsících je důležité nepodcenit zalévání. Aby vaše rostliny přežily vedra bez úhony, seznámíme vás s nejčastějšími chybami, kterých se zahrádkáři a pěstitelé dopouští při zalévání rostlin.

Stejně jako pro nás i pro rostliny je voda základním zdrojem, který je důležitý pro řadu fyziologických a chemických procesů. Zejména pak:

  • Fotosyntéza: Voda je klíčovým aktérem při fotosyntéze, při které rostliny přeměňují sluneční energii na chemickou ve formě glukózy. Fotosyntéza probíhá v chloroplastech, kde jsou molekuly vody rozděleny na kyslík a vodík, přičemž kyslík je uvolňován do atmosféry a vodík je používán při syntéze glukózy.

  • Transport živin: Voda je médiem pro transport živin a minerálů ze substrátu do rostliny. Uvnitř rostlin jsou pak voda i živiny přenášeny pomocí xylémů (rostlinných pletiv).
  • Transpirace: Voda se z rostlin odpařuje listy při procesu zvaném transpirace pomocí uzavíratelných pórů zvaných stomata. Tím se rostliny nejen ochlazují, ale zároveň vzniká tlak, který pomáhá nasávat vodu do kořenů.

Přelití

Přelévání rostlin je jednou z nejčastějších chyb, se kterou se v létě u pěstitelů setkáváme. Přestože se může zdát logické kompenzovat horko tím, že rostlinám dopřejeme více vody, příliš časté nebo nadměrné zalévání rostliny dusí. Rostliny totiž nepotřebují pouze vodu, ale také kyslík a podmáčený substrát neobsahuje dostatek kyslíku a znemožňuje kořenům dýchat. Hlavními příznaky přelití je uvadání, žloutnutí listů a hniloba kořenů.

  •  Před každým zalitím nejprve zkontrolujte vlhkost půdy ponořením prstu 2-3 centimetry pod povrch substrátu. Pokud je půda suchá, můžete rostliny zalít. U rostlin pěstovaných v malých a středně velkých květináčích můžete množství vody v substrátů odhadnout potěžkáním.
  •  Pokud očekáváte, že budou vaše rostliny vystaveny intenzivnímu horku, zvažte použití zahradnických substrátů obohacených o perlit, keramzit nebo kokos, které nabízejí lepší retenční vlastnosti než čistá zemina.
  • Chraňte kořeny před plísněmi přípravky s obsahem trichodermy.

Zalévání v nesprávnou dobu

Oblíbený mýtus tvrdí, že zaléváním v pravé poledne rostlinám uškodíme. To sice není tak docela pravda, ale zalévání v době největšího horka je přinejmenším neefektivní, protože voda se ze substrátu rychleji odpařuje a nemusí prosáknout až ke kořenům. Nejlepší je rostliny zalévat brzy ráno nebo později večer, když jsou teploty nejnižší.

  • Pokud nemáte čas nebo často zapomínáte zalévat rostliny ve správnou dobu, zvažte instalaci automatické závlahy s časovačem.
  • Úsporným řešením automatického zavlažování, zejména pak pro indoor pěstitele, jsou systémy Autopot a samozavlažovací truhlíky nebo květináče, které dodávají rostlinám vodu postupně.

Čtěte také: Automatická závlaha bez elektřiny: Poradíme jak na to!

Nesprávná technika zalévání

Při ručním zalévání vodu vylévejte postupně a rovnoměrně do okolí stonku rostliny. Příliš rychlé zalévání může způsobit, že se voda nevsákne a odteče, zejména pokud je půda proschlá. Pokud zálivka obsahuje hnojiva, snažte se za každou cenu vyhnout listům. Rostliny můžete čas od čas omýt čistou vodou, což z nich smyje prach a nečistoty a může pomoci předcházet rozmožení škůdců. Na druhé straně tím zvýšíte riziko vzniku plísní a při indoor pěstování se tato technika nedoporučuje.

  • Namísto omývání rostlin vodou je pravidelně ošetřete širokospektrálním prostředkem na ochranu rostlin před škůdci a nemocemi, například Canna Cure, Athena IPW, Botano Health.
  •  Pokud pěstujete v půdě, která špatně zadržuje vodu, zvažte pořízení samozavlažovacího systému. Pro outdoor pěstování a skleníky jsou vhodné automatické závlahy typu drip nebo kapilární.

Čtěte také: Kapková závlaha znamená výhodné a hospodárné zalévání

Dodržujete všechna předchozí pravidla, ale přesto se vašim rostlinám nedostává vody? Příčinou může být nekvalitní půda, která má špatné retenční vlastnosti. V takovém případě zvažte doplnění substrátu o kompost s vysokým podílem organické hmoty, případně kvalitní vermikompost z obchodu, který zapracujete do vrchní vrstvy substrátu. Pomoci zadržet vodu v půdě může také mulčovaní, které sníží její vypařování v teplých dnech.

Pěstujete indoor a teploty ve vašem growroomu nebo pěstebním stanu dosahují příliš vysokých hodnot? V článku Jak udržet v pěstírně nízké teploty vám poradíme 5+1 tipů, jak se vyhnout problémům s přehříváním pěstebního prostoru.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení