Světlo je pro rostliny naprosto nezbytné, ovlivňuje jejich růst, kvetení i celkové zdraví. Zároveň je světlo pro pěstitele užitečným nástrojem, který jim umožňuje ovládat čas kvetení, rychlost růstu, výšku i tvar rostlin. Praktické tipy jak na to se dozvíte v tomto článku.

Řízení růstu rostlin spočívá v upravování základních parametrů pěstebního prostředí, jako je teplota, vlhkost, závlaha a světlo. Právě světlo je jednou z nejdůležitějších proměnných, které při pěstování musíme brát v potaz, protože rostliny využívají světlo k fotosyntéze (přeměně oxidu uhličitého a vody a glukózu pro růst). Pochopením principů fotoperiody, množství a kvality světla můžete optimalizovat pěstitelské postupy tak, aby byly vaše rostliny zdravější a výnosnější.

Fotoperioda: Spouštěč kvetení

Fotoperiodismus je vlastnost rostlin, kdy je kvetení (nástup i vývoj květu) zásadně ovlivněno dobou, po kterou jsou rostliny vystaveny světlu během 24 hodin, tedy jedné fotoperiody. Podle toho, jak jejich kvetení fotoperiodou ovlivněno, rostliny rozdělujeme do tří kategorií:

  • Neutrální rostliny nejsou fotoperiodou ovlivněny. Mezi fotoperiodicky neutrální druhy rostlin patří rajčata, růže, okurky a samonakvétací kultivary (např. ruderalis).
  • Dlouhodenní rostliny kvetou, když délka noci klesne pod jejich kritickou fotoperiodu. Na severní polokouli začínají tyto druhy kvést začátkem jara a léta, kdy se dny prodlužují. Mezi dlouhodenní rostliny patří hrách, ječmen, hlávkový salát nebo pšenice.
  • Krátkodenní rostliny kvetou, když délka noci překročí jejich kritickou fotoperiodu. Na severní polokouli kvetou tyto druhy koncem léta a na podzim. Mezi krátkodenní rostliny patří sója, rýže, bavlna a další.

NÁŠ TIP: Při pěstování krátkodenních rostlin je třeba mít na paměti, že pro započetí kvetení a vývoj květů vyžadují nepřetržité a ničím nerušené období tmy. Proto při práci v pěstírně při zhasnutých světlech používejte pracovní svítidlo s nízkou intenzitou, které rostliny nevyruší.

Při pěstování pod umělým osvětlením je fotoperioda zcela v rukou pěstitele a ten musí vědět, kdy a jak ji rostlinám upravit. Během pěstebního cyklu prochází rostliny dvěma fázemi růstu: vegetativní a generativní.

  • Vegetativní fáze růstu je obdobím, kdy rostliny nabírají na síle a veškerou energii věnují do tvorby nových listů, stonků a kořenů. Vegetativní růst začíná ve chvíli, kdy rostliny vytvoří první opravdové listy a trvá do objevení prvních květů.
  • Generativní fáze růstu je obdobím, kdy rostliny tvoří části určené k rozmnožování, tedy květy, plody a semena. Za začátek generativní fáze růstu považujeme okamžik, kdy se po změně fotoperiody objeví první zárodky květů, což může trvat několik týdnů (podle druhu).

NÁŠ TIP: Při indoor pěstování je důležité naplánovat začátek generativní fáze na dobu, kdy jsou rostliny v plné síle a zdravé.

Čtěte také: Jaký je rozdíl mezi hnojivy pro růst a květ?

DLI: Množství světla

Denní světelný integrál (DLI) vyjadřuje celkové množství fotosynteticky aktivního záření (PAR), které rostlina obdrží za den. To má zásadní význam, protože DLI ovlivňuje kvalitu, hmotnost úrody i rychlost kvetení. Měrnou jednotkou DLI je µmol/m²/s (mol/m²/den). Pro představu, maximální hodnota DLI slunečního svitu je 2000 µmol/m²/s, nejvýkonnější LED pěstební svítidla na trhu dosahují dechberoucích 2925 µmol/ m²/s. 

NÁŠ TIP: Pokud pěstujete rostliny pod velmi intenzivním světlem, dosáhnete lepších výsledků obohacením vzduchu v pěstírně o CO₂.

  • Vliv DLI na morfologii rostlin: Navýšením DLI je možné vylepšit kvalitu úrody i velikost květů, účinek se však liší v závislosti na druhu rostliny, teplotě a počáteční hodnotě DLI. Některé druhy rostlin nevyžadují pro zdravý růst tolik světla za den jako jiné. Vysoký denní světelný integrál (DLI) urychluje kvetení, ale příliš mnoho světla může mít negativní vliv na zdraví rostlin.
  • Fakultativní reakce na ozáření (Facultative Irradiance Response): U některých rostlin dochází při navýšení DLI ke snížení počtu uzlů vytvořených před začátkem kvetení, což má za následek dřívější nástup květu.

Čtěte také: Metriky pro měření pěstebního světla - PPF, PPFD, DLI

Spektrum: Kvalita světla

Přestože naše oko vnímá denní světlo jako bílé, ve skutečnosti je složeno z celého spektra barev, kde každá barva má svoji vlnovou délku. Rostliny vnímají různé části světelného spektra prostřednictvím fotoreceptorů, především fytochromů citlivých na červenou část spektra a kryptochromů, které reagují na modré světlo. Přizpůsobením barvy světla mohou pěstitelé ovlivnit růst, barvu, kvetení, výnos i chuť rostlin.

Světelné spektrum, vlnová délka, fotosyntetická aktivita

  • Bílá část světelného spektra (400-700 nm) je někdy nazývána „broad spectrum“ a je kombinací všech vlnových délek viditelného světelného záření. Rostliny potřebují bílé světlo a LED pěstební svítidla proto kombinují různé vlnové délky, aby se co nejlépe přiblížili přirozenému dennímu světlu.
  • Červená část světelného spektra (600-699 nm) je fotosynteticky nejefektivnější a rostliny pěstované pod umělým osvětlením s větším podílem červené rostou rychleji.
  • Far-red část světelného spektra (700-750 nm) ovlivňuje významně fotosyntézu, fotomorfogenezi (změny v růstu rostlin v reakci na světelné spektrum) a nástup kvetení. Far-red zvyšuje fotosyntetickou aktivitu ostatních složek světelného spektra, přestože není součásti PAR spektra (fotosynteticky aktivní části světelného spektra). Navíc bylo prokázáno, že u krátkodenních rostlin far-red světlo urychluje nástup kvetení.
  • Poměr červené a far-red části spektra je pro pěstitele důležitým nástrojem, kterým mohou ovlivňovat růst rostlin podle svých potřeb. Nízký poměr Č:FR (tedy vysoký podíl far-red části spektra) vyvolává u rostlin protažení stonků a listů. Naopak vysoký poměr Č:FR (převaha červené části spektra) způsobí, že rostliny zůstanou zakrslé. Rostliny osvícené far-red světlem před začátkem noční části cyklu budou vyšší.
  • Modrá část světelného spektra (400-499 nm) je nezbytná pro tvorbu chlorofylu, a tedy nenahraditelnou složkou osvětlení vhodného pro pěstování. Zvýšením podílu modré části spektra je možné omezit růst rostlin do výšky.
  • Zelená část světelného spektra (500-599 nm) je často interpretována jako pro rostliny neviditelná, to ale není tak docela pravda. Ve skutečnosti je zelená část spektra téměř stejně fotosynteticky aktivní jako modré světlo.

 Čtěte také: Jak vybrat světlo pro indoor pěstování

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení