Pěstování v květináči se zeminou se stále praktikuje i při indoor pěstování, ale kromě toho existuje řada modernějších, úspěšnějších a výnosnějších metod. Některé dokonce používají technologie z vesmírných stanic.

Začínající pěstitel může být prvním pohledem na nabídku hydroponických nebo aeroponických systémů konsternován a pěstování v květináči a zemině mu přijde nejsnadnější. Obavy z pěstování v kokosu nebo pěstebních systémech není třeba přehánět.

Pokud potřebujete poradit, které metodě dát přednost, jaké výhody a nevýhody obnáší jednotlivé pěstební techniky, jste tu správně!

Pěstování v květináči se substrátem

To, čemu většina laiků říká „hlína“ má ve skutečnosti mnoho podob a nazýváme to substrát, nebo zemina. Pro pěstování rostlin indoor i venku pod sluncem můžete použít několik typů substrátu. Jejich základem je většinou upravená rašelina, nebo vlákna z kokosových slupek.

Výhodou pěstování v substrátu je hlavně jednoduchost a možnost pěstovat čistě organicky. V kokosových substrátech se přitom dá přiblížit i výsledkům hydroponie.

Více se dočtete v tomto článku o substrátech a hnojivech.

Jaký vybrat květináčPlastové a textilní květináče na pěstování bylinek

Květináče vyberte podle plánované velikosti rostlin. Sazeničkám a mladým rostlinkám stačí litrový květináč. Na zhruba půlmetrové rostliny vyberte 4 l květináč. Pro rostliny do 1 m květináč kolem 6 l a pro ještě vzrostlejší květenu poslouží květináče desetilitrové a větší.

Čím menší objem květináče zvolíte, tím častěji budete muset rostliny zalévat. Hlavní výhodou jsou nízké pořizovací náklady.

Jednou z nejlepších alternativou plastu jsou textilní květináče. Pomáhají intenzivnímu provzdušnění substrátu a podporují kořenový systém. Zároveň nedochází k zacyklení kořenů – jakmile dorostou k okraji květináče, jejich špičky seschnou, kořeny se více větví a rostlina produkuje nové. Mají menší uhlíkovou stopu než plastové květináče a po zakopání do země se postupně rozloží. V naší nabídce najdete Gronest a Root Pouch.

Věříte, že v textilních květináčích můžete pěstovat brambory indoor? Zajímá vás, kdy a proč jsou textilní květináče lepší než plastové?

Automatická závlaha a samozavlažovací květináče

Hlavní nevýhodou pěstování v květináčích a ručním zalévání je neefektivní využití hnojiv nebo vody a vyšší časová náročnost. Naštěstí, ani při pěstování v zemině a květináčích se nemusíte ochudit o technologické vychytávky a můžete pěstovat efektivně. Místo vás se o dávkování živného roztoku může starat automatická závlaha.

Oblíbená je kapková závlaha a zajímavým ekonomickým řešením může být, především pro outdoor pěstitele, solární závlaha Irrigatia.

Pokud nejste zrovna kutilové, a chcete rychle sestavitelný a rozšiřitelný pěstební systém, podívejte se raději na kompletní samozavlažovací systémy Autopot.

Pěstební systém pro hydroponické pěstování

Hydroponie má už dlouhou tradici a v nabídce máme plno vybavení i hnojiv pro úspěšné hydroponické pěstování. Ani u hydroponie se nemusíte vzdát květináčů. Dají se naplnit třeba keramzitem, nebo minerální vlnou a zalévat podobně, jako zemina.

Většina pěstitelů ale raději volí nějaký automatizovaný hydroponický systém, který ušetří spoustu práce se zaléváním. To je jedna z velkých výhod hydroponie – lze ji dobře automatizovat. Další nezpochybnitelnou výhodou je bohatá sklizeň, znatelně vyšší než při pěstování v zemině.

Základní typy pěstebních systémů a jejich výhody

Většina těchto pěstebních systémů v nabídce je vhodná pro indoor i outdoor pěstování. Mezi nejpopulárnější značky patří Nutriculture a Terra Aquatica (ex GHE). Oblíbené jsou hlavně techniky NFT, drip a Ebb&Flow.

NFT

Technologie Nutrient Film Technique je založena na pomalém pohybu živného roztoku kolem kořínků, které si z něj berou vodu a živiny podle svých potřeb. Místo pytle substrátu potřebujete jen Grodan kostky. Hydroponické NFT systémy zajistí nadstandardní úrody a sklizně. Doporučujeme NFT Grotank nebo na podobném principu fungující Aeroflo.

Drip závlaha

Kapková závlaha funguje s pomocí časovače a čerpadla. Zálivka dodávaná v kapkách a podle vás zvolených intervalů přináší do substrátu vláhu a živiny, navíc prokapáváním okysličuje kořeny. Drip systémy jsou většinou univerzální a vhodné pro pěstování bylinek v jakémkoliv substrátu. Patří sem Nutriculture/Atami Wilma, Flo Gro nebo systémy od Terra Aquatica, Platinium nebo G-Tools..

Ebb&Flow

Náplavové vany Ebb&Flow nebo Ebb&Grow patří mezi nejjednodušší pěstební systémy. Čerpadlo lze napojit na časovač. Výhodou je univerzální použití pro všechny substráty, s květináči i bez.

Další informace o jednotlivých typech pěstebních systémů najdete v galerii na konci textu.

Hydroponické pěstování má samozřejmě i svoje nevýhody. Musíte bedlivě sledovat několik kritických faktorů, jako je pH zálivky, koncentrace hnojiv, teplota živného roztoku a čistota celého systému.

Hydroponie zkrátka není ideální pro úplně nováčky, ale s dostatkem nastudovaných informací se do toho klidně pusťte. Skvělým rádcem je kniha Williama Texiera Hydroponie pro každého.

Pěstební systémy hydroponie, aeroponie

Aeroponie

Pěstování pomocí aeroponie je velmi podobné hydroponii. Hlavní rozdíl je v tom, že kořeny rostlin volně visí v zatemněném prostoru a živný roztok se k nim dostává pomocí trysek. Díky maximálnímu přístupu vzduchu i živin ke kořenům je růst ještě rychlejší než u hydroponie a můžete očekávat mimořádnou úrodu.

Pro hydroponii i aeroponii budete potřebovat speciální hnojiva. Více o nich se dozvíte v tomto článku o substrátech a hnojivech.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení