Při indooru je cílem většiny growerů využít osázenou plochu co možná nejefektivněji a stejně jako při pěstování venku, kde dobré počasí znamená bohatou sklizeň, i v indoor pěstírnách je klima základním faktorem, který ovlivňuje výnos. Rozdíl je však v tom, že zatímco venku rozhoduje o počasí příroda, při kultivaci rostlin po umělým osvětlením je vše v rukou zahradníka. V následujícím článku vás seznámíme faktory ovlivňující klima v pěstebním prostoru a jak snadno regulovat teplotu, vlhkost, cirkulaci vzduchu a intenzitu osvětlení na míru rostlinám.

Základním kamenem indoor pěstování rostlin je kontrolované a stabilní klima. To zaručuje rostlinám lepší podmínky pro rychlý růst, než by měly při pěstování venku nebo ve skleníku. Ruku v ruce s optimálními podmínkami pro růst jde i větší odolnost proti škůdcům, kvalitnější úroda a větší výnosy.

Řízení klimatu zahrnuje kontrolu teploty, vlhkosti, proudění vzduchu a osvětlení a umožňuje vytvářet ideální a stabilní prostředí pro různé fáze růstu rostlin od klíčení až po sklizeň.

Faktory ovlivňující klima v pěstebním prostoru

Teplota ovlivňuje u rostlin životně důležité procesy, jako je klíčení, růst, reprodukce, rychlost fotosyntézy, aktivita enzymů a dýchání. Teplota hraje roli také při kvetení prostřednictvím mechanismů, jako je vernalizace a fotoperiodismus. Kromě toho má vliv na transpiraci a spotřebu vody, přičemž extrémní vedra nebo chlad vedou k poškození mrazem nebo tepelnému stresu. Teplota substrátu má zásadní význam pro vývoj kořenů a příjem živin. Optimální teplota vzduchu v pěstebním prostoru se liší podle druhu, ale u obvykle by neměla klesnout pod 16 °C a překročit 30 °C. Většina growerů se snaží udržovat v pěstírnách teploty v rozsahu 20-26 °C. Rostlinám také nesvědčí, pokud jsou výkyvy mezi noční a denní teplotou vyšší než 10 °C.

Tipy pro regulaci teploty

1) Používejte klimatizaci a topení:

Pro udržení stálé teploty během celého roku je vhodné mít k dispozici zařízení, která umožňují jak chlazení, tak i vytápění prostoru. Klimatizační jednotky jsou užitečné během letních měsíců, kdy vzduch zvenčí často přesahuje doporučovanou teplotu. Pro vytápění stanů nebo menších pěstíren jsou nejlepší trubicová topení, která vyhřejí pěstební prostor odspodu a nespotřebují mnoho energie.

2) Zbavte se tepla z osvětlení

Mnoho pěstitelů má potíže s vysokou teplotou v pěstebním prostoru, protože odtahové ventilátory nestíhají odsávat teplo vyzařované světly. Řešením může být buďto instalace silnějšího ventilátoru nebo přechod na LED svítidla, pokud ještě stále používáte starší sodíkové výbojky.

Čtěte také: Správná regulace teploty a CO₂ je podmínkou pro špičkové pěstování

Vlhkost vzduchu je při indoor pěstování zásadním faktorem, protože má vliv na transpiraci, tedy množství vody, které se rostliny zbaví výparem z listů. Nízká vlhkost zvyšuje ztráty vody a vysoká vlhkost je zase snižuje. To hraje zásadní roli při příjmu vody a živin, účinnosti fotosyntézy a celkovém růstu rostlin. Správná úroveň vlhkosti je také důležitá pro boj s chorobami, protože vysoká vlhkost podporuje množení plísní a bakterií, zatímco nízká vlhkost může přitahovat některé škůdce. Extrémně vysoká vlhkost může rostliny stresovat, což vede k jejich adaptaci, například ke ztluštění listů nebo stonků. Obvykle platí, že v raných fázích života (klíčení, sazenice, vegetativní růst) vyžadují rostliny vyšší vzdušnou vlhkost než během kvetení a před sklizní, kdy hrozí větší riziko napadení plísněmi.

Tipy pro regulaci vlhkosti

1) Používejte zvlhčovače a odvlhčovače:

Požadavky rostlin na vlhkost vzduchu se v průběhu jejich života mění. V raných fázích pěstebního cyklu vyžadují vysokou vzdušnou vlhkost přesahující 60 %, čehož může být těžké docílit bez zvlhčovače vzduchu. Naopak starší a kvetoucí rostliny potřebují nízkou vzdušnou vlhkost a zároveň listy vypařují do okolí větší množství vody, než sazenice a mladé rostliny. Proto se většina indoor pěstitelů neobejde ani bez odvlhčovače vzduchu.

2) Správné umístění growboxu:

Vhodným místem pro umístění pěstebního stanu je dobře větratelná místnost se stabilní pokojovou teplotou. Vyhněte se půdám nebo zatuchlým sklepům, kde může být velmi těžké udržovat dlouhodobě stabilní klima.

Čtěte také: Vliv vlhkosti, teploty a VPD na pěstování rostlin

Cirkulaci vzduchu v pěstebním prostoru zajišťují odtahové ventilátory, které odsávají ze stanu nebo pěstírny teplý a vlhký vzduch a cirkulační ventilátory, které rozhánějí vzduch uvnitř. Dostatečný přísun čerstvého vzduchu do pěstebního prostoru pomáhá regulovat teplotu a vlhkost a snižuje riziko napadení plísněmi. Cirkulační ventilátory zabraňují vytváření horkých míst uvnitř pěstebního prostoru (například pod světly) a simulují přirozený vánek, což rostliny stimuluje ke zpevňování stonků.

Tipy na vylepšení cirkulace vzduchu

1) Správné rozmístění cirkulačních ventilátorů:

Cirkulační ventilátory mají za úkol rozhánět vzduch a vytvářet v pěstebním prostoru jednotné mikroklima. Proud vzduchu z cirkulačních ventilátorů směřujte těsně nad vrcholky rostlin mírně vzhůru.

2) Pravidelné čištění a výměna uhlíkového filtru:

Zanesené pachové filtry jsou častým důvodem, proč odtahové ventilátory nestíhají odsávat „vydýchaný“ vzduch z pěstírny. Po každém cyklu vyčistěte nebo vyměňte povlak uhlíkového filtru a jednou za deset měsíců až rok vyměňte pachový filtr za nový.

Čtěte také: Jak vybrat vzduchotechniku do growboxu

Intenzita světla vyjadřuje množství energie, které rostliny přijímají z pěstebních svítidel a mohou využít pro fotosyntézu, což ovlivňuje jejich rychlost růstu a produkci biomasy. Pod slabým světlem rostliny neporostou, budou neduživé a protáhlé a příliš intenzivní světlo je může popálit. Moderní LED svítidla s příkonem okolo 600 W zhruba odpovídají plnému dennímu světlu a dokonale simulují přírodní podmínky. Při použití silnějších LED svítidel s příkonem 1000 W je nutné obohacovat vzduch v pěstebním prostoru o CO₂. Klíčící semena, microgreens a sazenice snesou méně intenzivní světlo než vzrostlé a plně vyvinuté rostliny a při jejich pěstování doporučujeme používat LED osvětlení pro klíčení a sazenice.

Čtěte také: Vybíráme vhodné LED osvětlení na pěstování indoor

Světelné spektrum označuje rozsah vlnových délek světla vyzařovaného pěstebními svítidly. Různé vlnové délky ovlivňují různé procesy v rostlinách. Modré světlo podporuje vegetativní růst a silné stonky, červené světlo podporuje kvetení a tvorbu plodů a dalece červené světlo (far red) může ovlivnit protahování rostlin a načasování kvetení. Zatímco u zastaralé sodíkové technologie bylo nutné střídat výbojky pro kvetení a růst, plnospektrální LED svítidla, která napodobují přirozené sluneční světlo, poskytují vyvážený rozsah vlnových délek a podporují všechny fáze vývoje rostlin od klíčení až po kvetení.

Tipy řízení provozu pěstebních světel

1) Upravujte vzdálenost svítidel:

Čím blíže pověsíte pěstební světla k rostlinám, tím intenzivnější bude záření, které na ně dopadá. Pozorujete-li na rostlinách známky popálení nebo naopak vytahování za světlem, upravte odpovídajícím způsobem zavěšení LED panelu.

2) Výběr správného osvětlení:

Řada začínajících pěstitelů nesprávně odhadne, jak silné světlo jejich rostliny budou potřebovat. Pokud se chystáte pěstovat microgreens nebo předpěstovávat sazenice pro venkovní výsadbu, vystačíte si s LED svítidly s příkonem do 200 W. Chcete-li pěstovat kvetoucí a plodící druhy nebo větší rostliny, budete potřebovat LED svítidlo s příkonem 200 W a vyšší.

Čtěte také: Světelné spektrum a fotosyntéza

Chcete se dozvědět více o indoor pěstování a nejnovější novinkách v oboru urban growingu. Neváhejte a navštivte náš blog!

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení