Nejeden grower se děsí momentu, kdy na svých rostlinách objeví první známky napadení hmyzími škůdci. Svilušky, molice, třásněnky nebo mšice dokáží znehodnotit celou úrodu a jakmile se jednou v pěstírně zabydlí, není jednoduché je vystěhovat. V létě panují pro nezvané hmyzí hosty nejlepší podmínky a riziko jejich přemnožení je největší. Poradíme vám, jak invazi hmyzích škůdců odvrátit.

Obecně platí, že ideální teplota pro růst rostlin je 21 až 24 °C. Pokud teplota vzduchu v pěstebním prostoru prudce stoupne nebo překročí 29 °C, setkáte se s řadou problémů. Rostliny mohou trpět tepelným stresem a nedostatkem výživy. Takto oslabené rostliny jsou pak náchylnější vůči škůdcům a chorobám. Navíc se v teplém počasí hmyz množí rychleji, což ještě zvyšuje riziko zamoření. V létě se v pěstírnách nejčastěji setkáte s následujícími škůdci.

Svilušky

Svilušky jsou pavoukům podobní drobní roztoči, kteří žijí přímo na listech a stoncích rostlin. Nejčastěji svilušky najdete na spodní straně listů, kde sají mízu. Napadení se projevuje žlutými tečkami na listech a pavučinami na vrcholcích rostlin. Svilušky se množí velmi rychle a při vyšších teplotách se jejich reprodukční cyklus zkracuje. Stejně jako jiní hmyzí škůdci i svilušky přenášejí choroby, které dále oslabují rostliny.

  • Proti sviluškám jsou účinná insekticidní mýdla i přírodní postřiky, například Canna Cure, BioBizz Leaf Coat a Botany Health BHB Leaves Shiner. Používejte tyto přípravky jako prevenci a při prvním výskytu svilušek.
  • Při silném zamoření použijte proti sviluškám akaricid. Pozor, při pěstování rostlin určených ke konzumaci pečlivě čtěte příbalový leták a dodržujte ochrannou lhůtu. Nepoužívejte insekticidy na byliny určené k aromaterapii nebo vaporizaci.

Molice

Molice jsou drobné mušky, které se živí mízou z listů a jsou přenašeči mnoha chorob a plísní. Patří mezi běžné hmyzí škůdce a je snadné je identifikovat a zbavit se jich. Dospělé molice poletují v okolí napadené rostliny a žijí na spodní straně listů, kam kladou vajíčka v pro ně typickém kruhovém uspořádání. Reprodukční cyklus molic se rapidně zrychluje při teplotách nad 29 °C.

Třásněnky

Třásněnky patří mezi méně obvyklé hmyzí škůdce, pokud se ale v pěstírně objeví, dokážou napáchat velké škody. Dospělé třásněnky dorůstají do velikosti 1,5 milimetru a nelétají, přestože jsou vybaveny křídly. Dospělci se živí mízou z listů, přičemž je poškozují. Tito hmyzí škůdci potřebují k množení teplotu nad 16 °C a vyskytují se nejčastěji v indoor pěstírnách nebo zateplených sklenících.

  • Stejně jako na většinu hmyzích škůdců i na třásněnky působí insekticidní postřiky s obsahem esenciálních olejů (Rock Effect) a přírodní postřiky na ochranu rostlin pro profesionální pěstitele (například Canna Cure, BioBizz Leaf Coat a Botany Health BHB Leaves Shiner).
  • Jednoduchou metodou na zbavení se třásněnek je zakrýt vrchní vrstvu půdy křemelinou. To však funguje jen u druhů, které kladou larvy do půdy.
  • Dospělé třásněnky přitahuje modrá barva. Při identifikaci používejte modré lepové desky, které zároveň slouží jako pasti.

Mšice

Mšice jsou obávaným parazitem, který působí potíže drobným i komerčním pěstitelům. Existuje tisíce druhů tohoto hmyzu, které však mají společné to, že jejich tělo končí párem trubiček (chvostek), podle kterého lze mšice snadno identifikovat. Mšice žijí na listech a vysávají mízu z listů, přičemž poškozují tkáně a roznášejí choroby. Také vylučují lepkavý sekret (medovici), která napomáhá množení plísní. Při vysokých teplotách může životní cyklus mšic trvat pouze několik dnů a v indoor pěstírnách dokážou zničit úrodu během několika týdnů.

  • Domácí postřik na mšice – při mírném zamoření mšicemi omyjte rostliny vlažnou vodou, do které přidáte kapku tekutého mýdla.
  • Proti mšicím jsou účinná insekticidní mýdla i přírodní postřiky, například Canna Cure, BioBizz Leaf Coat a Botany Health BHB Leaves Shiner.
  • Používejte tyto přípravky jako prevenci a při prvním výskytu mšic.
  • Při vážném zamoření použijte insekticid obsahující účinnou látku acetamiprid (Mospilan) nebo azadirachtin. Pozor při pěstování rostlin určených ke konzumaci pečlivě čtěte příbalový leták a dodržujte ochrannou lhůtu. Nepoužívejte insekticidy na byliny určené k aromaterapii nebo vaporizaci.

Základní preventivní opatření proti hmyzím škůdcům

1. Udržujte v pěstírně čistotu

Ne nadarmo se říká, že čistota je půl zdraví a platí to i při pěstování rostlin. Pravidelně uklízejte a dezinfikujte pěstební místnost, growboxy i hydroponické a závlahové systémy. Důležité je především vynášet z pěstebního prostoru veškeré odumřelé části rostlin, použité pěstební médium a další organické zbytky, jejichž rozklad vábí hmyz.

  • Pro dezinfekci pěstebního prostoru doporučujeme používat Purolyt nebo jiný profesionální dezinfekční přípravek pro indoor pěstitele, který neohrozí rostliny ani vaše zdraví.
  • Hydroponické a závlahové systémy bývají zaneseny bakteriálním biofilmem, který je těžké odstranit chemickými čističi nebo peroxidem vodíku. Unleash nebo jiné čistící přípravky s bioenzymy jsou při jejich odstraňovaní efektivnější.
  • Abyste minimalizovali riziko zavlečení, pracujte vždy v čistém oblečení a zamezte vstupu domácích mazlíčků do pěstebního prostoru.

2. Pravidelný monitoring

Většina hmyzích škůdců se množí velmi rychle a po prvotním zavlečení zamoří pěstírnu v řádu dnů. Každý den rostliny zkontrolujte na přítomnost škůdců. Prověřte listy včetně spodní strany, stonky i povrch substrátu a okolí rostlin. Varovným signálem jsou neobvyklé stopy na listech (cestičky, světlé tečky), kukly na povrchu substrátu nebo hmyz poletující v okolí rostlin.

3. Kontrola klimatu

Životní cyklus hmyzích škůdců neovlivňuje pouze teplota vzduchu, ale i další podmínky prostředí, jako je vlhkost a cirkulace vzduchu. Udržujte v pěstebním prostoru relativní vlhkost vzduchu odpovídající druhu a růstové fázi rostlin. Hmyzu se nejlépe daří v místech s nízkou cirkulací vzduchu. Vzduch v pěstebním prostoru neustále rozhánějte dostatečně silnými cirkulačními ventilátory.

  • Jednoduchým a často přehlíženým řešením pro kontrolu vlhkosti v pěstebním prostoru jsou odvlhčovače.
  • Cirkulační ventilátory umístěte tak, aby proud vzduchu foukal těsně nad vrcholky rostlin směrem ke světlům. Ventilátor by nikdy neměl být nasměrován přímo na rostliny.

4. Preventivní postřiky

Zatímco dříve byli pěstitele při boji se škůdci a nemocemi často odkázáni na syntetické chemikálie, dnes si mohou vybrat z široké nabídky ochranných postřiků s preventivním působením a širokospektrálním účinkem. Především při pěstování medicinálních druhů nebo rostlin určených pro aromaterapii a vaporizaci je důležité vybírat opatrně.

  • Purolyt je dezinfekční přípravek vyrobený elektrochemickým procesem z vody a soli, který je vhodný jak na čištění pěstebního prostoru a závlahových či hydroponických systémů, tak na pravidelné ošetření rostlin.
  • CannaCure je ochranný postřik s insekticidními a fungicidními účinky, který na listech vytváří ochranný film a zároveň rostliny vyživuje.
  • IPW je širokospektrální fungicid a insekticid speciálně vyvinutý pro indoor pěstování medicinálních rostlin, který lze používat celý pěstební cyklus až do sklizně.

Čtěte také: Hygiena pěstebního prostoru a dezinfekce pro pěstitele

Chcete se dozvědět více o indoor pěstování, novinkách ze světa growingu a získat praktické rady? Neváhejte a navštivte náš blog.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení